מדריך לקבלת משכנתא

 הון עצמי • כמה משכנתא אפשר לקבל ? • טעויות נפוצות 


הון עצמי

הון עצמי למשכנתא הוא הסכום ההתחלתי שמגיע איתו מבקש המשכנתא , אם הדירה או הבית שאתם מעוניינים לקנות עולה מליון וההון העצמי שלכם הוא 500 אלף ש"ח , זאת אומרת שההון העצמי שלכם הוא 50% מעלות הדירה .
המשכנתא היא הלוואה שניתן לפרוש אותה לתקופה ארוכה מאוד , סכום ההלוואה משתנה מאחד לאחד ועומד על ממוצע של 700,000 ש"ח וישנם כאלה מבקשים מהבנק משכנתא בגובה רב יותר.
הבנק יכול לתת למבקש המשכנתא בגובה גבוה יותר בשביל  שיוכל לקנות את הנכס החושק בו וליהנות מעיסקה טובה יותר, אבל ! מצד שני , יש הגבלה מסויימת לצמצום את רמת הסיכון שלו (הבנק) כדי לא להפוך את התחום לבועת נדל"ן .
 

חישוב הון עצמי ויכולת החזר

כדירה ראשונה הבנק מאשר משכנתא עד 75% מערך הנכס , זאת אומרת ההון העצמי הנדרש צריך להיות 25% מערך הנכס , לדוגמא אם ההון העצמי שלכם 250אלף ש"ח תוכלו לקנות דירה שהעלות שלה מליון ש"ח .
יכולת ההחזר : היא יכולת ההחזר החודשי שאתם יכולים לעמוד בו לצורך תשלום חודשי של המשכנתא לאורך הזמן . הבנק נוהג לאשר משכנתא כשגובה ההחזר החודשי הצפוי על המשכנתא עומד על כשליש מההכנסות החודשיות
לדוגמא : אם ניקח את הדוגמא של הון עצמי 250 אלף ש"ח דירה שהעלות שלה מליון ש"ח , זה אומר שעליכם לקחת משכנתא של 750 אלף ש"ח וההחזר החודשי הצפוי למשכנתא לתקופה של 25 שנה עומד על כ 3700 ש"ח לחודש, זה אומר שההכנסה החודשית
לעמוד על כ 15,000 ש"ח נטו בממוצע חודשי לשניכם .
 

טעויות נפוצות בלקיחת משכנתא

1 - להגיע מוכנים לפגישה עם הבנקאי
 
- תקראו ותתעניינו על סוגי מסלולים וריביות
 
- תבדקו אם ההון העצמי שלכם  מספיק לקניית דירה
 
- תהיו בטוחים אם אתם יכולים לעמוד בהחזר החודשי של המשכנתא
 
2 - מסמכים חשובים שלא הוכנו לצורך קבלת המשכנתא
 
- 3 תלושי משכורת אחרונים ממקום העבודה
 
- דף חשבון הבנק האישי נקי מחריגות והחזרת הוראת קבע ומצ'קים חוזרים
 
- אם אתה עצמאי ידרשו שומת מס לשנה אחורה רווח והפסד
 
 

יצירת קשר